0
Votes

Awards

The following awards were presented on June 5 at Herndon High School's Academic Awards Night.

LOCAL SCHOLARSHIPS AND AWARDS

Aaron Emory Walker Memorial: Christopher Snider

Adams-Green Funeral Home: Virginia Wambaugh

Adrinell Dye Memorial: Anisha Corbin

Alpha Phi Alpha Sorority: Anisha Corbin

Armstrong Elementary School PTA: Elizabeth Vierra

Datatrac Information Services, Inc.: Janet Rose

Delta Kappa Gamma: Anisha Corbin and Kristen Zappalla

ERA Teachers: Phavaly Cha, Kimberly Knoll, Olawunmi Fajobi, and Kyeong Lee

Greater Reston Chamber of Commerce: Janet Rose and Kathryn Rose

Greater Reston Arts Center: Eric Morrell

Harriet Hulings ESOL: Khalida Harrif

Helen Elizabeth Kauffman: Kathryn Rose

Herndon Closet: Nida Ansari, Marisa Maring, Tatiana Aupont and Kristen Zappalla

Herndon High School Faculty: Caroline Nguyen

Herndon High School Class of '86: Catherine Clardy

Community Service Award Herndon Lions Club: Janet Rose

Herndon Moose Lodge #2274: Briana Lappan

Herndon Optimist Club: Cara Johnson

Jerry Yates Memorial: Michael Kecman

Herndon Rotary Club: Cara Johnson, Michael Kecman, Janet Rose and Kathryn Rose

Observer/Peggy Vetter Award: Charles Murry

Omega Psi Phi, Omicron Kappa Kappa: Anisha Corbin

Herndon Woman's Club: Chloe Wieland

Youth-to-Youth Award: Romana Muzzammel

Outstanding Senior Girl Athlete: Cara Johnson

Jennifer Mitchell Memorial: Phavaly Cha, Janet Rose and Kathryn Rose

Jennifer Taylor Memorial: Michael Dominguez

Kevan Ulsaker Memorial: Anthony Garbis and Jason Gilbertson

Parsons Brinckerhoff Construction: Rebecca Hoehn

Paul Adams Memorial: Hasnain Chowdhury and Rebekah Teague

Reston Chapter of The Links: Tatiana Aupont, Anisha Corbin, Olawunmi Fajobi and Samantha Snyder

Ruth LeDane Sports Boosters: Adrian Francis and Lindsey McGaw

Scott Miller Memorial: Yasmin Amin

Shelli Turner Memorial: Jessica Graybill

NATIONAL AND STATE AWARDS AND SCHOLARSHIPS

U.S. Marine Corps Scholastic Excellence Award: David Clark

Wendy's Heisman Award: Lucy Bawiec and Christopher Burd

William and Mary Leadership Award: Joseph Mancini

National Honor Society Scholarships: Charles Murry, Anthony Obering, Laura Taggart and Lara Turner

Alpha Delta Kappa Honorary Sorority for Women Educators, Iota Chapter: Emilia Fontanez and Kristen Zappalla

DEPARTMENT AWARDS

Art Medallion: Katharine Dobbins

Business Medallion: Dayna Koeninger

COE Students of the Year: Nicole Bassett and Paul Bressler

Family and Consumer Science Medallion: Kristen Zappalla

Early Childhood Careers Award: Emilia Fontanez

Family Careers Community Leaders: Marion Tinio

English Medallion: Michael Dominguez

Wellesley Book Award: Ashley Terban

Foreign Language Medallion: Briana Lappan

Christine Sleeper Award: David Clark

Karl Meyer Award: Laura Berberian

Marketing Medallion: Shanna Torrey

DECA Bond: Ellen Meyerson

Liz Labus Memorial Award: Katie Allbright

Liz Labus Service Award: Courtney Dorsey

Math Medallion: Uliana Popova

Music Medallion: Kate Brennan

NJROTC Medallion: Jeffrey Bender

Resource Medallion: Alexandra Christmas

Science Medallion: Uliana Popova

Bausch & Lomb Award: Matthew Haberland

Social Sciences Medallion: Meghan McCracken

Theatre Arts Medallion: Katie Bull

CLUB AWARDS

Excel Tutoring: Tricia Carlisle, Cathy Donoso, Gretchen Durant, Chase Edmondson, Katherine Frolow, Crystal Gordon, Elizabeth Jones, Lauren Knoizen, Briana Lappan, Shruti Mathur, Greg Miller, Robin Perfetti, Sana Rashid, and Shawna Vaswani

Giant Foods It's Academic: Benjamin Schwab and Nathaniel Johnson

SAGA Environmental Scholarships: Yasmin Amin, Oriele Avalos, Gretchen Durant, Lauren Knoizen, Briana Lappan, Laura Manilli, Lindsay Paul, Tristyn Pease, Aaron Toler and Michael Swanson

Young African-American Achievers Award: Nicole Bassett

ADDITIONAL AWARDS AND SCHOLARSHIPS FOR 2002

Alexandria-Fairfax Alumni Chapter Kappa Scholarship: Justin M. Smith

Council for the Arts of Herndon Scholarship Award: Catherine Crotty

Virginia Tech Pamplin College of Business Merit: Kathryn Hoffman Fairfax County Council of PTAs: Christina Milian

Commonwealth of Virginia Merit Recognition in the National Foundation for Advancement in the Art's Arts Recognition and Talent Search program - Out of 6,000 applications, only three students were selected for this recognition: Katie Dobbins

Virginia Annual Conference United Methodist Merit Award for involvement in church, community and school: Scott Sansalone

University of Miami Music Scholarship: Kate Brennan

Southern Virginia University Academic Scholarship: Erich Scholz

The Bailey Family Foundation Scholarship: Janet Rose

Virginia Tech Corps of Cadets Emerging Leader Scholarship: Victoria L. Johnson

Herndon High School Principal's Leadership Award: Michael Kecman