0
Votes

Election Results

According to www.co.fairfax.va.us and sbe.vipnet.org

Candidate Number of votes

BOARD OF SUPERVISORS

Chairman

* Gerald Connolly (D) 97,513

Mychele Brickner (R) 80,788

Jeremy G. Good (I) 3,082

C.W. "Levi" Levy (I) 2,313

Braddock District

* Sharon Bulova (D), unopposed 19,403

Dranesville District

*Joan DuBois (R) 11,966

John Foust (D) 11,457

Hunter Mill District

* Cathy Hudgins (D) 14,831

Doug Bushee (R) 8,619

Lee District

* Dana Kauffman (D), unopposed 12,982

Mount Vernon District

* Gerry Hyland (D) 14,028

Purves Dawson (R) 7,063

Providence District

* Linda Smyth (D) 10,554

Jim Hyland (R) 7,948

Springfield District

* Elaine McConnell (R), unopposed 18,339

Sully District

* Michael Frey (R) 11,907

Georgette Kohler (D) 5,736

SCHOOL BOARD

At Large (vote for three)

* Janet Oleszek 86,965

* Steve Hunt 79,990

* Ilyrong Moon 78,313

Rita Thompson 76,944

Lynn Terhar 74,139

Nell Hurley 68,112

Braddock District

* Tessie Wilson 18,002

Dranesville District

* Janie Strauss (unopposed) 17,994

Hunter Mill District

* Stuart Gibson 16,555

Arthur Purves 3,724

Lee District

* Brad Center 8,543

Terrie Dacales 6,033

Mount Vernon District

* Dan Storck 9,255

Marsha Paul 7,755

Providence District

* Phil A. Niedzielski-Eichner, unopposed 12,410

Springfield District

* Cathy Belter 11,267

Scott Martin 8,792

Sully District

* Kathy Smith 7,387

Carl Cecil 5,682

COMMONWEALTH’S ATTORNEY

* Robert F. Horan Jr. (D), unopposed 128,469

SHERIFF

* Stan Barry (D) 89,899

Jim Vickery (R) 57,166

STATE SENATE

District 30

* Patsy Ticer (D), unopposed 17,410

District 31

* Mary Margaret Whipple (D) 21,415

Kamal Nawash (R) 9,262

District 32

* Janet Howell (D) 18,608

Dave Hunt (R) 14,386

District 33

* Bill Mims (R), unopposed 25,773

District 34

* Jeannemarie Devolites (R) 19,517

Ron Christian (D) 17,433

District 36

* Toddy Puller (D) 14,572

Christian Braunlich (R) 12,096

District 37

*Ken Cuccinelli (R) 14,917

Jim Mitchell (D) 12,954

District 39

* Jay O’Brien Jr. (R) 15,827

Greg Galligan (D) 11,231

HOUSE OF DELEGATES

District 34

* Vincent F. Callahan Jr. (R), unopposed 11,413

District 35

* Steven Shannon (D) 7,716

Robert McDowell (R) 7,303

District 36

* Ken Plum (D), unopposed 10,856

District 37

* Chap Petersen (D) 9,139

Jack Rust Jr. (R) 6,314

District 39

* Vivian Watts (D), unopposed 8,849

District 41

* Jim Dillard (R) 7,606

Michael Golden (I) 3,295

John Wolfe (I) 1,110

District 42

* Dave Albo (R), unopposed 8,943

District 43

* Mark Sickles (D) 4,686

Tom Bolvin (R) 4,075

District 44

* Kristen Amundson (D) 6,599

David Kennedy (R) 5,212

District 53

* Jim Scott (D), unopposed 10,360

District 67

* Gary Reese (R), unopposed 7,289

District 86

* Tom Rust (R) 5,591

Jim Kelly (D) 3,164

SCHOOL BOND

* YES 118,937

NO 38,552