0
Votes

Army of Appointees Helps Keep County Running

Newcomers & Community Guide

The following individuals have been appointed by Supervisor Gerry Hyland to serve on various county boards, commissions and authorities as representatives of the Mount Vernon District.

Name

Appointment Title

Board, Authority or Commission

Arthur R. Genuario

Mount Vernon District Representative

Affordable Dwelling Unit Advisory Board

Andrew Painter

Farmer #1

Agricultural and Forestal Districts Advisory Board

Sherri D. Jordan

Mount Vernon District Representative

Airports Advisory Committee

Gina Marie Lynch

Mount Vernon District Representative

Animal Services Advisory Commission

John Allen Burns

Related Professional Group #4

Architectural Review Board

C. Richard Bierce

Architect #1

Architectural Review Board

Michele C. Aubry

Related Professional Group #2

Architectural Review Board

Jonathan P. Willmott

Mount Vernon District Principle

Athletic Council

B. Jefferson Boggs

Mount Vernon District Alternate

Athletic Council

Patricia Rehill

Professional #6

Board of Equalization of Real Estate Assessments

Gloria Bannister

Mount Vernon District Representative

Chesapeake Bay Preservation Ordinance Exception Review Committee

John A. Bornmann

Mount Vernon District Representative

Citizen Corps Council, Fairfax County

John C. Harris Jr.

At-Large #10

Civil Service Commission

Kari W. Warren

Mount Vernon District Representative

Commission for Women

Julie Ellis

Mount Vernon District Representative

Commission on Aging

Carrie Lord Maglich

Mount Vernon District Representative

Commission On Organ And Tissue Donation And Transplantation

Gregory Packer

Mount Vernon District Representative

Community Action Advisory Board

Michael J Roark

Fx. Co. Resident # 2

Consumer Protection Commission

James C. Rees

Mount Vernon District Representative

Convention & Visitors Corporation Board

Dallas Shawkey

Mount Vernon District Representative

Criminal Justice Advisory Board

Larry Zaragoza

Mount Vernon District Representative

Environmental Quality Advisory Council

Kelly A. Greenwood

Mount Vernon District Representative

Fairfax Area Disabillity Services Board

Harold McClendon Jr.

Mount Vernon District #1 Representative

Fairfax County History Museum Subcommittees

Michael K. Bohn

Mount Vernon District #2

Fairfax County History Museum Subcommittees

Tim J. Sargeant

At-Large Representative

Fairfax County Planning Commission

Mattie L. Palmore

Mount Vernon District Representative

Fairfax-Falls Church Community Services Board

Francine Jupiter

Mount Vernon District Representative

Health Care Advisory Board

Dave Lucas

Provider #2

Health Systems Agency Board

Irma Clifton

At-Large #2 Representative

History Commission

Anne M. Barnes

Citizen/Minority Representative

History Commission

Sallie L. Lyons

Citizen #2 Representative

History Commission

Col. Marion L. Barnwell

Mount Vernon District Representative #2

Human Services Council

Robert Surovell

At-Large Representative

Industrial Development Authority

LTC John P. Skudlarek

Mount Vernon District Representative

Information Technology Policy Advisory Committee

Joleane Dutzman

Mount Vernon District Representative

Juvenile and Domestic Relations District Court Citizens Advisory Council

David Dale

Citizen #3 Representative

Land Use Information Accessibility Advisory Group

Douglas M. Wrenn

At-Large #2 Representative

Laurel Hill Project Advisory Citizen Oversight Committee

Robert W. Cosgriff

At-Large Representative #3

Laurel Hill Project Advisory Citizen Oversight Committee

Jay Jupiter

Mount Vernon District Representative

Library Board

Jeffrey A. Levy

Mount Vernon District Representative

Oversight Committee on Drinking and Driving

Linwood Gorham

Mount Vernon District Representative

Park Authority

Earl Layton Flanagan

Mount Vernon District Representative

Planning Commission

Craig E. Dyson

Citizen At-Large Member #1

Police Officers Retirement System Board of Trustees

Brendan Harold Esq

Mount Vernon District Representative #2

Police Officers Retirement System Board of Trustees

Elisabeth Berryhill Lardner

Mount Vernon District Representative

Redevelopment and Housing Authority

Katy Fike

Mount Vernon District Representative

Small Business Commission

Peter Christensen

Mount Vernon District Representative

Trails and Sidewalks Committee

Frank Cohn

Mount Vernon District Representative

Transportation Advisory Commission

Eleanor Quigley

Mount Vernon District Representative

Tree Commission

Hank and Jennifer Kim

Citizen Appointed By BOS #3

Uniformed Retirement System Board Of Trustees

Stephanie Pace Brown

Mount Vernon District Representative

Virginia 2007 Community Citizen Planning Committee

David F. Geneson

Mount Vernon District Representative #2

Wetlands Board

Glenda Booth

Mount Vernon District Representative #1

Wetlands Board

Raymond J. Murphy

Mount Vernon District #3 Representative

Wetlands Board

Ayannah Palmore Arrington

Gum Springs Community Center

Youth Basketball Council Advisory Board

Russell Ray

Mount Vernon Youth Association

Youth Basketball Council Advisory Board